W okolicy

KOŚCIÓŁ WANG

Kościółek Wang zbudowany na przełomie XII i XII w. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang. W XIX w. kościółek okazał się za mały i postanowiono go sprzedać. Ten cenny zabytek architektury Wikingów został zakupiony za 427 marek przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Po sporządzeniu dokumentacji, obiekt rozebrano na części i w 1841 r. przewieziono w skrzyniach do Karpacza. 28 lipca 1844 r. nastąpiło jego uroczyste otwarcie i od tej pory Goście odwiedzający Karpacz mogą podziwiać to cudo architektury.

HUTA SZKŁA KRYSZTAŁOWEGO JULIA OBOK SZKLARSKIEJ PORĘBY

Ręczna produkcja kryształów jest procesem niezwykle pracochłonnym i obecnie już zanikającym.
W towarzystwie przewodnika możecie Państwo poznać wszystkie etapy kreowania wyrobów kryształowych, historię i magię tworzenia kryształów.

Zwiedzanie obejmuje:

- opiekę przewodnika
- wstęp historyczny
- prezentację pieca hutniczego i formowania gorącego szkła
- pokaz tradycyjnego, ręcznego zdobienia szkła kryształowego (od poniedziałku do soboty)
- prezentację zabytkowych maszyn hutniczych

Więcej informacji www.crystaljulia.com
 
PARK MINIATUR ZABYTKÓW DOLNEGO ŚLĄSKA

Atrakcja, której celem jest stworzenie niespotykanej atrakcji turystycznej dającej możliwość poznania najpiękniejszych architektonicznie miejsc Dolnego Śląska.
Odwiedzający mają możliwość zapoznania się z pałacami, klasztorami, kościołami i starówkami miast dolnośląskich, odwzorowanych w skali 1:25. Szczegóły odtworzenia budynków rzeczywiście wzbudzają podziw i zachwyt. Serdecznie zapraszamy !

SZTOLNIE KOWARY

Zapraszamy do zwiedzania podziemnej trasy turystycznej, będącej wspaniałym skansenem tradycji górniczych i technik wydobywczych. Odkryj podziemny Skarbiec Walonów, pełen szlachetnych kamieni i materiałów. Poznaj niezwykłą historię tego miejsca, wianą militarnymi sekretami III Rzeszy i dowiedz się dlaczego kopalnia była tak silnie strzeżona przez Rosjan w okresie powojennym. Sprawdź, jakie dziś kryje tajemnice i dlaczego tylu mężczyzn nieustannie popija cudowną wodę z kopalnianego źródła.

DINOPARK

W przepięknym karkonoskim lesie na powierzchni 10 hektarów wśród prastarych drzew i urokliwych grup skalnych czeka na Państwa niezwykła przygoda spotkania z dinozaurami. Ponad 40 rekonstrukcji prehistorycznych stworów wykonanych w oryginalnej skali i z niespotykaną dotąd precyzją oczekuje Państwa wizyty. W parku dostępne również ścieżki edukacyjne, gdzie oprócz dreszczy emocji i zabawy przygotowane jest wiele cennych informacji o tych osobliwych stworzeniach. Na terenie parku znajduje się duży plac zabaw dla dzieci, Dino-Bar serwujący świetne dania oraz Dino-Market z mnóstwem ciekawych pamiątek i upominków. Serdecznie zapraszamy rodziców z dziećmi.

KOLOROWA – Centrum Rekreacji i Sportu

Atrakcja na terenie Karpacza oferująca :
rynna saneczkowa : długość zjazdu wynosi 1060 m. Prędkość, do jakiej można rozpędzić wózek wynosi 35 km/h
alpejski tor bobslejowy z 11 wirażami i długością zjazdu 800 m
eurobungy z 4 stanowiskami 1 osobowymi oraz możliwością wykonywania wszelkich ewolucji, w tym salt
stok narciarski z wyciągiem orczykowym o długości 350 m i średnim nachyleniem stoku wynoszącym 22%. Idealny dla początkujących narciarzy.

ZAMEK BOLKÓW

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 r., kiedy to książę legnicki Bolesław II zwany Rogatką stwierdził “…castro nostro…”. Jednak samo powstanie gotyckiego zamku wiąże się z panowaniem Bolka I, księcia świdnicko – jaworskiego. Za jego panowania powstaje słynna wieża dziobowa albo klinowa. Jest ona jedynym tego typu przykładem budowli w Polsce. Jej pierwowzoru należy szukać we Francji i Czechach.
Oprócz wystaw muzealnych eksponowanych w salach XVI wiecznego Domu Niewiast, odwiedzający mogą zobaczyć organizowane na dziedzińcach turnieje rycerskie, posłuchać muzyki dawnej czy tej obejrzeć przedstawienia teatralne. Co roku odbywa się tutaj także festiwal Castle Party.

DOM GERHARTA HAUPTMANNA

Muzeum Dom Gerharta Hauptmanna mieści się w Jeleniej Górze – Jagniątkowie, w willi niemieckiego pisarza i laureata nagrody Nobla z 1912 r. – Gerharta Haputmanna. Masywny, podobny do zamku dom, zbudowany został w latach 1900 – 1901 według projektu Hansa Grisebacha. Otoczony jest parkiem o powierzchni 1,6 ha.
Muzeum promuje nie tylko postać i twórczość śląskiego Noblisty, ale także wielokulturowy charakter dziedzictwa Dolnego Śląska. Działalność muzeum wzbogaca specjalistyczna biblioteka z czytelnią, a także niewielki sklepik z wydawnictwami.

WIEŻA KSIĄŻĘCA SIEDLĘCIN

Wieża Książęca w Siedlęcinie została zbudowana 700 lat temu przez księcia jaworskiego Henryka I w miejscu, gdzie dawny szlak handlowy przekraczał rzekę Bóbr. Jest największą i najlepiej zachowaną tego typu budowlą w naszej części Europy. W wieży znajdują się doskonale zachowane średniowieczne wnętrza mieszkalne, ale najcenniejsze są ściany drugiego piętra. Tam bowiem przetrwały do naszych czasów unikatowe malowidła ścienne przedstawiające przygody Sir Lancelota i historię jego nieszczęśliwej miłości do królowej Ginewry, żony Króla Artura. Są to jedyne takie malowidła w Polsce, a w całej Europie pozostało zaledwie kilkanaście podobnych. Wieża udostępniana jest turystom przez cały rok, a w sezonie letnim organizowane są dodatkowo wystawy tematyczne.

SKANSEN UZBROJENIA WOJSKA POLSKIEGO

Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego to największa na Dolnym Śląsku ekspozycja broni ciężkiej używanej po 1945 r. przez Wojsko Polskie. Poza budynkiem wystawowym istnieje możliwość odwiedzenia imprezy plenerowej broni ciężkiej i sprzętu radiolokacyjnego z II Wojny Światowej i z okresu powojennego.
W budynku wystawowym prezentowana jest ekspozycja stałą pt. Karkonoskie Militaria, prezentująca dzieje jeleniogórskiego garnizonu wojskowego od 2 poł. XIX wieku do jego rozwiązania w roku 2004.

MUZEUM KARKONOSKIE

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze kontynuuje tradycje utworzonego pod koniec XIX wieku Towarzystwa Karkonoskiego (Riesengebirgsverein). Zbiory muzeum mają charakter regionalny. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja szkła artystycznego licząca ponad osiem tysięcy obiektów. Ekspozycja przedstawia wyroby ze szkła od V wieku p.n.e. po współczesność. Wystawa uwzględnia szczególnie cenną wytwórczość śląskich hut szkła. Goście muzeum dzięki wystawom stałym Chata Karkonoska oraz Złoty Wiek Jeleniej Góry poznać mogą historię i tradycje miasta i regionu.

CZARCI MŁYN

Czarci Młyn to jeden z najstarszych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku. Odwiedzając to niezwykłe miejsce możecie Państwo nie tylko na własne oczy zobaczyć jak z ziarna powstaje mąka, ale także skosztować pieczywa upieczonego w miejscowym piecu chlebowym. Wielkie koło młyńskie napędzane niegdyś wodą, nieskończona ilość kół pasowych i przekładni to wyjątkowa atrakcja dla wszystkich miłośników techniki. Będąc tu koniecznie trzeba odwiedzić izbę dawnych mieszkańców młyna ze świetnie zachowanymi eksponatami gospodarstwa domowego.

PAŁACOWA BAWIALNIA

Pałacowa Bawialnia to najnowsza atrakcja przy Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Najmłodsi odwiedzający Park znajdą w nim rozrywkę tracąc nadmiar energii, co z pewnością ucieszy rodziców. Mogą wyszaleć się na dmuchanych zamkach, dać się pożreć - dla własnej przyjemności, bo oczywiście na niby - przez "krokodyla połykacza", a także przemierzyć szlak wewnątrz... gąsienicy o imieniu Megi. Zabawy jest co niemiara, bo gąsienica ma mnóstwo ukrytych niespodzianek. A jeśli komuś nie dość zabawy, może wypłynąć na toń basenu w padlerkowych łódeczkach. Jest też oferta dla starszych. Dla nich Pałacowa Bawialnia ma zamkową wspinaczkową wieżę, 70-metrową wodną zjeżdżalnie na pontonach oraz 7-metrową skocznie GIGANT. Jest jeszcze coś - dzieci mogą podokazywać z rodzicami w małym pałacyku. Wszyscy zaś spotykają się w zamku fantazji z wieloma wieżami, zjeżdżalniami i zakamarkami do zabawy. Kiedy najmłodsi bawiąc się spędzają czas, opiekunowie zasiadając w plenerowej kawiarence, znajdują dobry punkt obserwacyjny - mogą stąd śledzić wzrokiem swe pociechy. Kawiarnia oferuje mnóstwo kulinarnych smaków: aromatyczną kawę, herbatę o wielu smakach, a przede wszystkim wspaniałe desery i wyciskane na miejscu soki. Obok zaparkował Retro-Bar, wehikuł w amerykańskim stylu. Cieszy nie tylko oko, ale i podniebienie. Prawdziwe Burgery z soczystego mięsa, sałatki mięsno-warzywne i pieczone kurczaki to tylko część menu Retro-Baru.

ZAMEK CHOJNIK

Pierwsze zapisy o zamku Chojnik pochodzą z 1292 r. i związane są z panowaniem książąt świdnicko – jaworskich. Odwiedzający zamek mogą posłuchać historii zamku i legendy o Kunegundzie oraz poznać życie działającego tu Bractwa Rycerskiego. Corocznie na zamku organizowany jest wspaniały turniej rycerski O Złoty Bełt Chojnika. Koniecznie trzeba wejść na wieżę, skąd rozciąga się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.

CHATA WALOŃSKA

Zapraszamy do siedziby Walonów, średniowiecznych mistrzów w dziele wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu. Do dziś kultywowane są tutaj stare obyczaje i podtrzymywane tradycje rzemieślnicze kowali, snycerzy, hutników, szlifierzy kamieni i zielarzy. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zdobycia pierwszego stopnia wtajemniczenia walońskiego.

LEŚNA HUTA

Leśna Huta to jedyne miejsce w Karkonoszach, gdzie możecie Państwo zobaczyć na żywo jak wytapia i formuje się szkło. Szkła barwione w masie, ręcznie formowane przy użyciu dawnych narzędzi i form są specjalnością miejscowej huty. Perfekcyjnie rzemieślniczo wykonane wyroby w przystępnych cenach można nabyć w działającym przy hucie sklepiku. W pobliżu huty znajduje się doskonałe miejsce na fotografię w towarzystwie największej w Karkonoszach rzeźby Ducha Gór i jego piekielnej żony.

MUZEUM KARGULA I PAWLAKA

Historia Muzeum związana jest z reżyserem Sylwestrem Chęcińskim, który w 1967 r. w Lubomierzu znalazł odpowiednie plenery do kręcenia komedii Sami Swoi. Muzeum mieści się w zabytkowym XVI wiecznym budynku i zajmuje kilka pomieszczeń na parterze. Można tutaj obejrzeć fragmenty filmu i wiele autentycznych rekwizytów m.in. słynny płot oddzielający zagrody Kargula i Pawlaka, obraz św. Antoniego rozpoczynający scenę targu, karabin z którego zamek wylata, granat do świątecznego ubrania, czy wreszcie ziemię z Krużewnik. Całości dopełnia ekspozycja sprzętów i urządzeń wykorzystywanych w czasach powojennych przez osadników przybyłych na ziemie odzyskane.

STAJNIA GOSTAR

Stajnia Gostar zaprasza na jazdy indywidualne oraz grupowe. Na wyposażeniu stajni znajduje się kryta ujeżdżalnia (30 m x 70 m) oraz wyjazdy w teren. Często organizowane są zawody czy imprezy hodowlane. Na terenie ośrodka znajduje się również restauracja oraz Steak House.
br /Zapraszamy do siedziby Walonów, średniowiecznych mistrzów w dziele wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu. Do dziś kultywowane są tutaj stare obyczaje i podtrzymywane tradycje rzemieślnicze kowali, snycerzy, hutników, szlifierzy kamieni i zielarzy. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zdobycia pierwszego stopnia wtajemniczenia walońskiego.

JELENIA GÓRA

Urokliwe miasto oddalone o niecałe 20 km od Karpacza. Pełne atrakcji, restauracji i życia kulturalnego.
HOTRES :

Zobacz nasze pokoje

Sprawdź gdzie dojechać

design by : LEMONPIXEL.pl  /  Rezerwację online obsługuje : HOTRES.pl